Clarion Hotel izmaina Helsinku pilsētas siluetu
Kad 2016. gada oktobrī savas durvis sabiedrībai vēra 16 stāvus augstā viesnīca Clarion Hotel Helsinki, Jätkäsaari rajons Helsinkos ieguva pilsētas orientieri, savukārt vietējie iedzīvotāji – jaunu tikšanās vietu. Šī ir otra augstākā viesnīca Somijā aiz 25 stāvu Torni ēkas Tamperē, kas tika pabeigta 2014. gadā. Interjera apdarei tika izmantoti Tikkurila produkti.

Clarion Hotel Helsinki ir daļa no Nordic Choice Hotels viesnīcu ķēdes, kurā ietilpst 190 viesnīcas Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs. Norvēģu investora Artūra Bukhardta (Arthur Buchardt) investīciju uzņēmums AB Invest AS ir uzbūvējis jau vairākas viesnīcas Ziemeļvalstīs, taču Jätkäsaari rajonā esošā Clarion ir pirmā ķēdes viesnīca Somijā. Tajā pašā nedēļā tika atvērta arī viesnīca Clarion Hotel Helsinki Airport, turklāt tas nav viss, kas tiek plānots.

Sākotnēji investīciju uzņēmums bija iecerējis izveidot krustveida dizaina viesnīcu Katajanokka rajonā Helsinkos, taču projektu neapstiprināja Helsinku pilsētas padome. Pēc tam uzņēmums sāka projektēt torni, kas slietos simtiem metru augstumā virs Jätkäsaari. Kad projektējamās ēkas augstums tika samazināts, projektu beidzot apstiprināja.

Vecā un jaunā apvienojums

Arhitektūras ziņā Jätkäsaari rajonam ir ļoti augstas prasības, jo pat nedaudz augstāka ēka ir redzama ļoti tālu no sauszemes un jūras. Viesnīca Clarion Hotel Helsinki sastāv no diviem torņiem, kas ir 78 un 68,5 metrus augsti. Augstākais no torņiem novietots kā bulvāra pagarinājums, savukārt zemākā torņa novietojums ir pielāgots Jätkäsaari ielām. Turklāt projektā ietilpst arī pasākumu centrs, kas tika izveidots vecas ostas noliktavas ēkā.

Viesnīcas celtniecības darbi kādreizējās ostas teritorijā sākās 2015. gada pavasarī un saskaņā ar grafiku noslēdzās 2016. gada rudenī. Jaunās ēkas platība ir aptuveni 17 000 m², savukārt pasākumu centrs aizņem 8000 m². Ņemot vērā straujo darbu izpildes grafiku un aizsargājamās noliktavas ēkas prasības, projekts bija ļoti ambiciozs. Kopējās izmaksas sasniedza ap 120 milj. EUR.

Galvenais projekta būvuzņēmējs bija Norvēģijas uzņēmums HENT Ab, kas jau iepriekš bija sadarbojies ar Bukhardtu un projekta ietvaros dibināja uzņēmumu Somijā. Aki Dāvidsons (Aki Davidsson), kurš pārstāv uzņēmumu Davidsson Tarkela Architects, par projekta dizainu izsakās šādi: “Koncepciju viesnīcai Clarion Jätkäsaari rajonā ieteica Artūrs Bukhardts, kas ir šī projekta investors un kura īpašumā ir gandrīz 20 viesnīcas Ziemeļvalstīs. Bukhardtam un viesnīcu ķēdei Choice ir ilgtermiņa sadarbība, un ar Clarion mums izdevās sasniegt kopējus mērķus. Visas Bukhardta viesnīcas ir īpašas.”

“Parasti projektēšanas fāzē atdzīvojas arhitektūras idejas, taču šajā gadījumā mums bija ļoti padziļinātas diskusijas par viesnīcas arhitektoniskajiem mērķiem. Vēl viena problēma bija ostas noliktavā esošais pasākumu centrs, kur vēlējāmies saglabāt ļoti rūpniecisku dizainu. Ostas un rūpnieciskais būvniecības stils jo īpaši ir uzsvērts jaunās ēkas vestibilā,” piebilst Dāvidsons.

Vējainajā apvidū esošās augstās viesnīcas korpuss galvenokārt ir veidots no betona, kas ir nostiprināts ar vertikāli nospriegotiem tērauda stieņiem.

Karkasa un elementu projektēšanu, izgatavošanu un uzstādīšanu veica Lietuvas būvuzņēmējs Markučiai. Jaunajai ēkai ir reljefaina fasāde ar režģa dizainu, ko veido stikla atvērumi un alumīnija paneļi. Krāsu gamma sastāv no baltajiem un pelēkajiem toņiem.

Abos torņos ir izvietoti 425 viesnīcas numuri, un augstākā torņa 16. stāvā atrodas publiski pieejamais ainaviskais bārs Sky Room. Šajā pašā stāvā tikai otrā tornī atrodas vēl viena viesnīcas kompleksa specialitāte – sauna un jumta baseins ar gandrīz caurspīdīgu baseina grīdu. Ainavas ir iespējams baudīt, arī atrodoties stikla sienu liftā, kas savieno torņus.

1935. gadā celtā pamestā noliktava, kuras arhitekts bija Larss Sonks (Lars Sonck), tika pārveidota par pasākumu centru 1000 viesiem, un to ar viesnīcas torņiem savieno stikla gaitenis.

Ostas noliktava pārtop par pasākumu centru

Kad aizsargājamā ostas noliktava L2, kas atspoguļo vēlīno klasisko rūpniecisko arhitektūru, tika pārveidota par pasākumu centru, tika noteikti strikti fasādes un interjera izmaiņu ierobežojumi. Fasādes galvenokārt palika nemainīgas. Tika palielināti logi uz jūras pusi, un vecās, masīvās durvis tika nomainītas ar jauniem termālā stikla logiem un tērauda durvīm.

Pirmajā stāvā tika izbūvēts restorāns un bārs 450 viesiem, kā arī telpas saimniecības un personāla vajadzībām. Otrais un trešais stāvs tika pārveidots par konferenču viesiem paredzētām telpām. Daļa ēkas ceturtā stāva tika savienota ar trešo stāvu, savukārt atlikusī daļa kļuva par pasākumu centra būvniecības dienesta telpām.

Tika saglabātas vecās kāpnes, un papildus tika izbūvētas arī divas jaunas kāpnes un lifti, lai izpildītu jaunās prasības, kas attiecas uz ēkas lietošanu un izejām. Ēkā ir saglabāta noliktavas interjera noskaņa, piemēram, atstājot tādus esošos elementus kā sēņveida kolonnas un betona grīdas segums.

Alvara Ālto iedvesmots interjers

Artūrs Bukhardts vēlējās uzbūvēt Alvara Ālto (Alvar Aalto) stila iedvesmotu viesnīcu Katajanokka rajonā, un daļa no šīs ieceres īstenojās Jätkäsaari projektā. Viesnīcas reģistrācijas baltās letes vestibilā ir veidotas pēc Ālto slavenās stikla vāzes formas. Vestibilā un bārā Sky Room esošo sēdmēbeļu krēsli ir apvilkti ar arhitekta veidoto zebras raksta audumu. Daudzviet viesnīcas interjerā ir sastopami arī zebras raksta dekoratīvie spilveni. Brokastu telpā, kas pilda arī restorāna Kitchen & Table funkciju, ir atrodami Ālto stila pītie krēsli.

Viesnīcas interjera dizainā dominē pieklusināti baltie un pelēkie toņi, kas raksturo arī ēkas eksterjeru. Viesnīcas numuros un gaiteņos, kā arī publiskajās zonās ir manāmi arī melni akcenti un nedaudz krāsainākas efektsienas. Taču visas krāsas atbilst izvēlētajai toņu paletei.

Par viesnīcas interjera krāsošanas līgumdarbu izpildi bija atbildīgs uzņēmums Esko Nurmisen Maalaamo Oy. Galvenokārt tika izmantoti Tikkurila nodrošinātie produkti. Kā atklāja būvdarbu vadītājs Vesa Stems (Vesa Stam), saspringtais izpildes grafiks, protams, ietekmēja arī krāsotāju darbu. Taču darbi, kam bija nepieciešamas precīzas amatprasmes, tika pabeigti bez steigas: “Smalkie efekta raksti uz bāra Sky Room zaļās un zelta krāsas sienas ir roku darbs, kas radīts, izmantojot trafaretu un interjera krāsu Harmony, kā arī Taika produktu sēriju. Gala rezultāts izskatās gluži kā tapetes.

Plašajā vestibilā un 16. stāvā esošie betona pīlāri ir apstrādāti ar matētu Tikkurila krāsu Nova 7, savukārt vestibila tērauda pīlāri – ar mēbeļu krāsu Helmi. Telpu sienas ir krāsotas ar vidēji matētu renovācijas krāsu Nova 20, bet griestiem tika uzklāta matēta krāsa Luja 7. Arī koridoru sienas tika krāsotas ar Luja 7, savukārt efektsienas – ar Nova 20 un nedaudz tumšāku toni.

Veco kāpņu sienas un griesti pasākumu centrā tika krāsoti ar zaļpelēku krāsu Nova 20, bet konferenču telpu sienas galvenokārt ir nokrāsotas baltā tonī. Pirmā stāva un virtuves sienas tika krāsotas ar baltu Luja 7. Lai izceltu vietas vēsturi, restorāna sienām tika izmantota ķieģeļu sarkana akcenta krāsa. Augstie griesti ēkas trešajā stāvā ir apstrādāti ar gaismu neatstarojošu melnu krāsu Kattomusta.

Klienti un citi viesi

Ainaviskajam bāram Tamperē ir labi panākumi. Bārs Moro, kas atrodas viesnīcā Hotel Torni, nedēļas nogalēs piesaista līdz pat tūkstotim apmeklētāju. Rūtainais dvīņu tornis nepaliks nepamanīts, bet vai klienti ir uzzinājuši par Clarion Sky Room?

Kā atklāj viesnīcas vadītāja Inari Lehtinena (Inari Lehtinen), Sky Room apmeklētāju vidū ir ne vien viesnīcas viesi, bet arī kruīzu klienti un vietējie iedzīvotāji, kas liecina par to, ka vieta ir ieguvusi lielu atpazīstamību. Es devos to pārbaudīt sestdienas pēcpusdienā, kad, neskatoties uz to, ka bārā strādāja trīs bārmeņi, izveidojās rindas, taču tas bija patīkami pavadīts laiks, apbrīnojot miglā klāto Helsinku pilsētu augstu virs zemes.

“Konferenču un sapulču viesi ir ļoti veiksmīgi atklājuši gan Clarion Hotel Helsinki, gan mūsu otru viesnīcu Clarion Hotel Helsinki Airport, kas atrodas lidostas pilsētā Aviapolis, Vantaa,” norāda viesnīcas vadītāja Lehtinena. “Tāpat par mums ir uzzinājuši arī viesnīcas viesi, piemēram, martā, kad norisinājās pasaules čempionāts daiļslidošanā, Clarion Hotel Helsinki bija pilnībā rezervēts.”

 

Teksts: Arja Schadewitz
Attēli: Aki Schadewitz, Clarion Hotel Helsinki

ir pievienots izlasei.
ir noņemts no izlases.