Globālās pandēmijas rezultātā ir pieaugusi interese par mājas atjaunošanu un dekorēšanu, ko skaidri atspoguļo arī pieaugošais krāsu pārdošanas apjoms. 2020. gadā Tikkurila pārdotās produkcijas apjoms pieauga par 3,4 procentiem, un ūdens bāzes apdares krāsas veido vairāk nekā 80 procentus no kopējā pārdošanas apjoma. Ūdens bāzes krāsu priekšrocības patērētājam ir būtisks ieguvums. Ūdens bāzes krāsas ir viegli lietojamas, bet lai iegūtu vēlamo rezultāti ir jāievēro daži priekšnoteikumi.
Tikkurila mērķis ir ražot arvien vairāk ilgtspējīgu produktu, kā arī pilnveidot videi draudzīgu ražošanas procesu. Tas nozīmē, ka nākotnē tiks ražotas vēl vairāk ūdens bāzes krāsas. Pagājušajā gadā 84% no mūsu pārdotajām apdares krāsām bija uz ūdens bāzes, un mūsu mērķis ir, lai līdz 2030. gadam 99% no mūsu Eiropā pārdotajām apdares krāsām būtu uz ūdens bāzes. Lai nodrošinātu ilgtspējīgus, patērētājiem drošus, augstas kvalitātes produktus, ražošanā liels uzsvars tiek likts uz ūdens bāzes krāsu izstrādi un ražošanu.
Ūdens bāzes krāsām ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar tradicionālajām krāsām uz šķīdinātāju bāzes. Ražojot krāsas uz šķīdinātāju bāzes, no izejvielām gaisā izdalās dažādi gaistošie organiskie savienojumi, t.i., GOS emisijas. Tikkurila šīs emisijas ir ievērojami samazinājusi, investējot uz ūdens bāzes ražotu produktu ražošanā. Ūdens bāzes krāsas ir ne tikai videi draudzīgas, bet tās ir arī ar mazāku aromātu, labāku noturību, ātrāku žūšanas laiku un labāku segtspēju, kā arī tās ir vieglāk tīrāmas bez mazgāšanas līdzekļiem.
– Loģiski, ka ūdens bāzes produktu galvenā sastāvdaļa ir ūdens, kas ir drošs gan krāsotājam, gan mājas iemītniekiem ar krāsotajām sienām. Pateicoties ūdens bāzes krāsu zemajām emisijām, iekštelpu gaisa kvalitāte būs labāka un alerģijas risks būs ievērojami mazāks, jo no ūdens bāzes krāsām galvenokārt iztvaiko tikai ūdens. Kā arī ūdens bāzes krāsas ilgāk saglabā nemainīgu spīdumu un toņa piesātinājumu, stāsta Tikkurila Somija tehniskā atbalsta vadītājs Rami Kuparinens.
Ir dažas lietas, kas jāņem vērā, krāsojot ar ūdens bāzes krāsām. Lasiet tālāk Tikkurila krāsu eksperta apkopotos padomus, kas palīdzēs jums veikt kvalitatīvu krāsošanas darbu, sākot no krāsas izvēles līdz pašai krāsošanai.
1. Pareizā produkta un toņa izvēle
Izvēloties apdares krāsu, ņemiet vērā telpu un paredzamo sienas nodilumu. Vislabākie toņi, ko izmantot dzīvojamās istabās un guļamistabās ir bēšā toņa nokrāsas, jo tās rada maigu atmosfēru un paslēpj nepilnības. Telpām, kurās nepieciešama bieža mazgāšana, piemēram, virtuvēs un gaiteņos vislabāk ir izvēlēties krāsas ar satīna spīdumu. Satīna virsma arī padara toni intensīvāku. Pareizā toņa izvēlei varat izmantot arī Tikkurila ekspertu izveidoto mobilo aplikāciju Colour Master, kas ļauj uz sava mājokļa sienām aplūkot dažādus toņus.
2. Pirms darbu uzsākšanas
Mēbeles jāpārvieto uz telpas vidu, lai nodrošinātu brīvu vietu krāsošanai.
Pārklājiet grīdu ar krāsas necaurlaidīgu papīru, lai mitrā krāsa nenotraipītu grīdu. Ja elektrības rozetes, gaismas slēdžus un līstes nav iespējams noņemt, rūpīgi nolīmējiet tos ar labas kvalitātes līmlenti. Noņemiet līmlenti uzreiz pēc krāsošanas, lai izvairītos no krāsas atplēšanas vai robotām malām.
3. Virsmas sagatavošana un gruntēšana
Iepriekš krāsotas sienas pirms krāsošanas jānomazgā ar piemērotu mazgāšanas līdzekli. Notīriet no virsmas visus netīrumus un taukus, tas nodrošinās labāku saķeri ar jauno krāsu. Jebkurus caurumus un skrāpējumus aizšpaktelēt ar piemērotu špakteļtepi. Ļaujiet špaktelei nožūt, noslīpējiet to un noslaukiet slīpēšanas putekļus. Uzklājot gruntskrāsu 1-2 kārtās, jūs nodrošināsiet, ka virskārta labāk pieķersies pie virsmas un radīs vienmērīgāku gala rezultātu. Augsta gaisa temperatūra un zems gaisa mitrums telpā ievērojami paātrinās krāsas žūšanas laiku. Ja iespējams, krāsošanas laikā samaziniet telpas temperatūru.
4. Aprīkojums
Sienas krāsojuma virsma bieži vien ir gluda, lai to panāktu, ir jāizvēlas rullis ar īsu plūksnu, piemēram, gludām virsmām paredzētu filca rulli ar mikrošķiedru. Ja nepieciešams, lūdziet pārdevēja konsultāciju, lai izvēlētos labākos un kvalitatīvākos instrumentus.
5. Krāsošana
Vispirms izmantojiet otu vai mazu rulli, lai nokrāsotu virsmas stūrus un malas. Griestu un sienas saskares vietas vai akcentu sienu stūrus visvieglāk ir iezīmēt ar marķēšanas rīku vai līmlenti. Izmantojiet līmeņrādi, lai pārliecinātos, ka līmlente ir pielīmēta taisni. Krāsojiet pa vienai sienai, lai krāsojuma malas neizžūtu. Vienmēr sāciet krāsot no stūra un riņķojiet pa virsmu, pabeidzot sākuma punktā. Izmantojot pietiekami daudz krāsas, ar rulli uz priekšu un atpakaļ no grīdas līdz griestiem krāsojiet pa nelielām virsmas daļām. Uzreiz pēc krāsošanas izlīdziniet krāsu, rullējot no augšu uz leju, un pārklājiet tikko krāsoto daļu, kamēr krāsa ir mitra. Lai iegūtu vienmērīgu, skaistu apdari, rūpīgi jāuzklāj divas kārtas.