Nya Karolinska Solna – Yksi Euroopan suurimmista ja ympäristömyönteisimmistä sairaalahankkeista

Slimnīcas projekts: Nya Karolinska Solna

Viens no Eiropā lielākajiem un videi draudzīgākajiem slimnīcas projektiem.

Šī mūsdienīgā Zviedrijas universitātes slimnīca ir viens no šāda veida lielākajiem būvniecības projektiem Eiropā un visu laiku lielākais projekts uzņēmuma Skanska vēsturē. Alcro, kas ir daļa no Tikkurila meitasuzņēmuma Tikkurila Sverige AB, Skanska uzņēmumam palīdzēja, sniedzot konsultācijas pakalpojumus saistībā ar krāsošanas darbiem. Nya Karolinska Solna, t. i., NKS, tika uzbūvēta blakus Karolinskas Universitātes slimnīcai Solnā.

Celtniecības darbi sākās 2010. gada vasarā un turpinājās līdz 2018. gadam. Krāsošanas darbi tika sadalīti septiņos etapos. Pirmos pacientus slimnīca pieņēma 2016. gadā.

Slimnīcas projekts: Nya Karolinska Solna, palāta

Šajā projektā Tikkurila bija būtiska loma. Uzdevums bija pārdot un piegādāt krāsas krāsu veikaliem, kā arī uzņemties speciālista lomu, uzraugot un kontrolējot krāsošanas darbu procesu kopumā. Piecu gadu līgums, kas tika parakstīts 2012. gadā, veicina krāsošanas darbu efektivitāti un uzlabo ar vidi saistīto jautājumu dokumentāciju.

Sadarbība ar Skanska un projektā iesaistītajiem arhitektiem, White Tengbom Team, ir pirmais šāda veida konsultāciju pasūtījums Alcro vēsturē. Alcro visa projekta ietvaros nodrošina tehnisko atbalstu, kā arī piegādā krāsošanas specifikācijas un materiālu aprakstus.

Kā apgalvo Pers Karneke (Per Karneke), Tikkurila krāsu konsultants, kas strādāja ar uzņēmumu Skanska, šis bija unikāls gadījums.

“Man nenāk prātā neviens cits piemērs. Taču viss strādā labi, un ir lieliski iesaistīties visā procesa gaitā. Piemēram, mums bija iespēja palīdzēt sagatavot visas krāsošanas specifikācijas. Arī sadarbība ar visiem trīs krāsu veikaliem, kuri piedalījās dažādos projekta etapos – Alviks Måleri AB, Vega Måleri AB un Larsson & Örnmark Måleri AB – bija veiksmīga.”

“Esam sistemātiski veidojuši mūsu atbalsta funkcijas, un šis pasūtījums nāca tieši laikā. Tagad mums ir iespēja sekot līdzi mūsu ieteikumiem un produktiem visu projekta laiku, sākot no arhitekta galda līdz apstrādātajai virsmai. Turklāt spējām arī sniegt savu ieguldījumu un jaunas idejas par slimnīcu krāsošanu kopumā,” turpina Pers Karneke.

Sarežģīts pārbaudījums krāsu produktiem 

Jaunās slimnīcas virsmu platība būs aptuveni 330 000 kvadrātmetru. Kopumā NKS vajadzībām tiks patērēti 150 000 litri krāsas. Augstas prasības tika noteiktas gan attiecībā uz slimnīcas būvobjekta krāsošanas darbiem, gan higiēnas klasifikāciju. Piemēram, virsmām jābūt viegli tīrāmām, kā arī izturīgām pret nodilumu un spēcīgiem tīrīšanas līdzekļiem.

Tikkurila krāsa Luja 7

Operāciju telpās, intensīvās aprūpes nodaļas telpās un tīrīšanas telpās, kuru virsmām ir jāatbilst 3. higiēnas klases prasībām, būs nepieciešams apmēram 1500 litru Tikkurila sienu krāsas Luja 7. Kā apdares krāsa 2. higiēnas klases virsmām tiks izmantota pilnībā matētā Alcro krāsa Pashmina.

Nya Karolinska Solna, vestibils

Visprasīgāko virsmu apstrādei, kas ietilpst 3. higiēnas klasē, tika izraudzīta Somijā ražotā Luja, jo Zviedrijas tirgū nav pieejams neviens cits atbilstošs produkts. Somijā Luja tiek izmantota pārtikas un farmācijas nozarēs, kur ir nepieciešams ļoti augsts higiēnas līmenis.

“Arhitekts vēlas pēc iespējas matētas sienas, lai gaisotne slimnīcā nešķistu institucionāla. Pamatkrāsa ir viegli tonēta baltā krāsa NCS S 0500-N, kas atbilst Tikkurila Symphony krāsu kolekcijas tonim F497 (“Paper”), taču ir iespējamas arī aptuveni 60 košas krāsas,” norāda Pers Karneke.

Lielākā daļa tērauda elementu ir apstrādāti ar Temaprime EUR, kas ir ātri žūstoša alkīda gruntskrāsa ar pretkorozijas pigmentiem, vai divkomponentu, ar sveķiem modificētu Temacoat RM 40 epoksīda krāsu.

Nya Karolinska Solna, ēka

Uzmanības centrā ir vides problēmas

Papildus plašajai kompetencei krāsu un profesionālās krāsošanas jomā Alcro ambiciozais darbs vides aizsardzībā bija vēl viens svarīgs faktors, ko Skanska ņēma vērā, izvēloties sadarbības partneri.

Teksts: Arja Schadewitz

Attēli: Skanska

ir pievienots izlasei.
ir noņemts no izlases.
lv