Pirmā 6 stāvu koka dzīvojamā ēka Joensū pilsētas Penttilä rajonā tika pabeigta 2017. gada pavasarī. To uzbūvēja mājokļu sabiedrība Joensuun Pihapetäjä, kas pieder Karēļu kultūras veicināšanas fondam. Fonds sadarbībā ar Karēlijas Lietišķo zinātņu augstskolu un Austrumsomijas Universitāti vēlas veicināt koka konstrukciju būvniecību.
Saskaņā ar projekta tīmekļa vietnē esošo informāciju koka konstrukciju konkurētspēja balstās uz rūpnieciski ražotām saliekamām celtnēm, kas var palīdzēt uzlabot izmēru precizitāti un pielāgošanas iespējas, kā arī kontrolēt būvniecības kvalitāti. Salīdzinājumā ar tradicionālo būvniecību, rūpnieciskā būvniecība ievērojami samazina būvniecības laiku un projekta izmaksas.
Galvenais projektētājs ir OOPEAA arhitekts Ansi Lasila (Anssi Lassila), kurš ir saņēmis Finlandia apbalvojumu arhitektūrā. Projekta arhitekts ir Juha Pakala (Juha Pakkala). Galvenais būvuzņēmējs ir uzņēmums Rakennustoimisto Eero Reijonen Oy.
“Joensuun Pihapetäjä ietilpst 40 īres dzīvokļi, un tā būvniecības sistēmu veido telpisks elements ar masīvkoka CLT būvniecības plāksni kā nesošo rāmi. Pirmā stāva korpuss, kas daļēji atrodas nogāzes pazemē, ir veidots no betona,” norāda uzņēmuma Joensuun Pihapetäjä būvinženieris Peteri Elonens (Petteri Elonen).
Pyhännän Rakennustuote Oy piegādāja telpiskos elementus, kas tika ražoti šī paša uzņēmuma ražotnē Hartolā. Ugunsaizsardzība bija nepieciešama tikai pirmajiem diviem stāviem.
“Fasādes tika izgatavotas no ārējā apšuvuma paneļiem, kas tika apstrādāti ar ugunsaizsardzības pārklājumu un vienu kārtu Tikkurila Ultra Pro krāsas, kuras uzklāšanu veica uzņēmums Siparila Oy. Otrs virskārtas slānis tika uzklāts elementu ražotnē, uzklājot 110 g/m²,” skaidro Pyhännän Rakennustuote ražošanas inženieris Tapani Toivonens (Tapani Toivonen).
Darbi būvobjektā sākās 2016. gada augustā, kad tika veikti pirmie lējumi. Pirmais stāvs tika izveidots būvobjektā. Jau novembrī tika sākta telpisko elementu uzstādīšana. Studijas tipa un trīsistabu dzīvokļi sastāv no diviem moduļiem, kas būvobjektā tiek savienoti viens ar otru. Uzstādīšana tika veikta, izmantojot pagaidu jumta seguma elementus.
“Elementi tika nogādāti uz Joensū ar speciālu vilcējautomobili un pacelti uz nepieciešamo vietu, izmantojot 220 tonnu mobilo celtni. Mērķis bija uzstādīt vienu stāvu nedēļā, un vairāk vai mazāk mums izdevās iekļauties grafikā,” turpina Peteri Elonens.
“Pēdējā uzstādīšana tika veikta 2. nedēļā, pēc kuras tika sākti koridoru, jumta u. c. būvdarbi. Tādi nobeiguma darbi kā ielāpu krāsošana aizkavējās ieilgušā sala dēļ.
Sertificēta ugunsaizsardzība
Fontefire WF ir ugunsaizsardzības pārklājums uz ūdens bāzes, kas siltumā izplešas un veido izolējošu putu slāni. Pārklājuma īpašības ir optimizētas rūpnieciskai virsmu apstrādei. Krāsu ir sertificējis neatkarīgs izpētes institūts, piešķirot tai augstāko ugunsizturības klasi koka izstrādājumiem B-s1,d0.
Joensuun Pihapetäjä ārējā apšuvuma paneļi tika nokrāsoti ar ugunsaizsardzības pārklājumu un gruntēti Siparila Vaajakoski rūpnīcā.
“No iepriekš žāvētiem un ēvelētiem dēļiem izgatavotie paneļi tika viscaur noklāti ar Fontefire WF. Uzklātais daudzums, kas bija 350 g/m², atbilst 130 µm sausai plēvei. Pēc tam paneļu virsma un malas tika apstrādātas ar krāsu Ultra Pro, uzklājot 100 g/m² daudzumu,” procesu apraksta pārdošanas direktors Olli Pretele (Olli Prättälä), Somija.
Siparila ir viens no pirmajiem uzņēmumiem Somijā, kurš ir saņēmis CE marķējumu ugunsdrošam ārējam apšuvumam. Tikkurila Fontefire WF ugunsaizsardzības krāsa ir daļa no uzņēmuma izstrādātas ugunsaizsardzības pārklājuma sistēmas. Tas nodrošina, ka ugunsaizsardzības krāsošana tiek veikta kontrolētos apstākļos un augstā kvalitātē, izmantojot oficiāli apstiprinātus produktus.
Teksts: Arja Schadewitz, Tmi Editrix
Attēli: Mikko Matveinen
Vairāk informācijas: www.joensuunpihapetaja.fi