Toņi publiskajā vidē
Kā izvēlēties pareizās toņu kombinācijas dažādiem iekštelpu un āra projektiem
Pareiza toņu skala un pārdomāta kombināciju izvēle var būtiski mainīt telpas, kas ir gan estētiskas, gan funkcionālas. Vispārīgi toņu dizaina principi ir labs sākumpunkts dažādiem projektiem, taču izaicinājums ir tos pielāgot katra projekta vajadzībām. Toņu dizaina panākumi ir atkarīgi no attiecīgā projekta mērķa un telpas specifisko vajadzību izpratnes.
Izvēloties toņu kombinācijas, lai sabalansētu estētiku ar funkcionalitāti, rūpīgi jāapsver vide, apdare un kopējais dizains. Toņu paraugu pārbaude palīdz nodrošināt, ka tie labi izskatās ar nepieciešamo apgaismojumu un citiem dizaina elementiem. Turklāt ir svarīgi saskaņot toņus ar esošo arhitektūru un apkārtni, vienlaikus ņemot vērā arī apkopes specifiku, lai izvēlētā palete laika gaitā paliktu gan vizuāli pievilcīga, gan praktiska.
Ideālā gadījumā estētiku nedrīkst ietekmēt praktiskums, taču patiesībā tehniskām un izturības prasībām bieži vien ir prioritāte publisku telpu dizainā. Labs dizaineris cenšas līdzsvarot šos elementus, nodrošinot, ka funkcionalitāte neaizēno vizuālo pievilcību. Piemēram, ja spilgti dzeltens jumts varētu būt būtisks ēkas koncepcijai, bet krāsa nav izturīga, ir jāpieņem lēmums starp estētiskā redzējuma saglabāšanu un praktiskas ilgmūžības nepieciešamību.
Ideālo toņu atrašana iekštelpu projektiem
Līdzsvara atrašana starp vizuālo pievilcību un praktiskajām vajadzībām ir īpaši svarīga iekštelpu toņu izvēlē. Galvenie faktori, kas jāņem vērā, ietver telpas paredzēto izmantošanu, apgaismojumu (gan dabisko, gan mākslīgo), esošo arhitektūru, infrastruktūru, dekoru un papildus funkcionalitāšu nepieciešamību, piemēram, lietotāju ar redzes traucējumiem izmitināšanu.
Piemēram, augsta kontrasta toņu izmantošana var uzlabot redzamību un navigāciju publiskajās telpās, vienlaikus papildinot telpas mērķi un noskaņu. Noteiktās telpās, piemēram, aprūpes namā personām ar demenci, atšķirīgu, spilgtu toņu izmantošana var arī palīdzēt iedzīvotājiem vieglāk orientēties apkārtējā vidē. Turklāt toņiem ir jāatbilst drošības noteikumiem un jāveicina viesmīlīga un iekļaujoša atmosfēra tādās telpās kā slimnīcas vai biroji.
Izaicinājums ir atrast perfektus toņus un nodrošināt, ka dažādi materiāli papildina viens otru. Tomēr to bieži vien ir vieglāk realizēt iekštelpās, jo telpas ir ierobežotākas un apgaismojums ir vairāk kontrolēts, kas nozīmē, ka sezonālās izmaiņas vai dabiskā apgaismojuma ietekme ir mazāka.
Apgaismojums un platība ietekmē krāsu uztveri ārpus telpām
Ārdarbu projektiem ir svarīgi apsvērt, kā toņi izskatās ēkas arhitektūrā un dabiskajā vidē, kā arī to ietekmi uz publiskajām vietām. Piemēram, toņi, kas papildina dabisko ainavu, palīdz fasādei iekļauties tās vidē, savukārt drosmīgi kontrasti var pievērst tai uzmanību. Eksterjera krāsas izvēle bieži vien ir lielāks izaicinājums nekā interjera toņi, turklāt kļūdas ir pamanāmākas klientiem.
Toņi dabiskā apgaismojumā parādās savādāk nekā krāsu paraugos, jo toņi bieži vien izskatās gaišāki dabiskā apgaismojumā. Šis efekts ir vēl izteiktāks uz lielākiem virsmas laukumiem, kur toņi var būtiski mainīties no tā, kā tās izskatās paraugos. Toņu pārbaude reālajā vidē, kurā tie tiks izmantoti, ir ļoti svarīga, lai saprastu, kā tie izskatīsies dažādos apgaismojuma apstākļos un lielākā mērogā.
Dabiskā apgaismojuma, laikapstākļu un gadalaiku mijiedarbība ietekmē toņu izskatu un nianses. Izvēloties toņus sabiedriskām vietām ir jānodrošina, ka tie ir noturīgi pret laikapstākļiem, harmoniski atbilst apkārtējai videi un saglabā savu izskatu, neskatoties uz to, ka tiek pakļauti tādiem faktoriem kā UV starojums un lietus.
Izvērtēšana ir daļa no projektēšanas pamatprincipiem
Tāpat ļoti svarīga ir specifisko prasību un izmantoto materiālu izpratne. Šis apsvērums ir daļa no projektēšanas pamatprincipiem un vispārējā plānošanas procesa. Bieži vien konstrukcijas vai tehniskās specifikācijas nosaka, kāds produkts ir jāizmanto, un krāsa tiek vienkārši uzklāta pa virsu.
Neliels modernu toņu izmantojums
Publiskā vidē tendences var iekļaut ar mazākiem, viegli maināmiem elementiem, savukārt lielākām platībām vajadzētu palikt mūžīgi aktuālām. Izmantojiet modernas krāsas mazākās detaļās vai elementos, nevis galvenajos konstrukcijas elementos. Tādā veidā kopskats atspoguļo pašreizējās tendences, tajā pat laikā saglabājot pievilcību ilgtermiņā.
Publiskās vietās, kur tendences ir vieglāk integrēt, toņu kombinācijas var saskaņot ar plašākiem konceptiem. Piemēram, restorāns, kas regulāri atjaunina savu koncepciju, lai būtu aktuāls, var pielāgot savu stilu vairākkārt.
Kādi rīki ir pieejami, lai palīdzētu izvēlēties piemērotu toņu shēmu?
Publiskā vidē ir svarīgi izvēlēties pareizo krāsu un toni, jo šīs telpas dizains kalpos gadiem ilgi. Tāpēc Tikkurila ir izveidojusi dažādas toņu kolekcijas: nelielas, atlasītas kolekcijas, kas sašaurina konkrētiem materiāliem un projektiem piemēroto toņu diapazonu. Šīs kolekcijas atbalsta toņu procesu, nodrošinot, ka toņu estētiskās un tehniskās īpašības atbilst paredzētajam lietojumam.
Papildus mūsu subjektīvajai krāsas uztverei citi faktori, piemēram, fiziskā vide un apgaismojums, kā arī krāsotā objekta virsmas materiāls, ietekmē to, kā tonis tiek uztverts. Tāpēc toņu paraugi ir jāpārbauda dabiskā vidē, un, ja iespējams, ieteicams veikt testa krāsošanu. Testa krāsošanas nolūkiem ir pieejami Tikkurila krāsu testeri parauga izmēra tilpumos.
Visu toņu kartes profesionāļiem skatiet šeit.