Zaļā būvniecība veido ilgtspējīgāku uzņēmējdarbību

Zaļās būvniecības padomes (Green Building Councils) ir bezpeļņas organizācijas, kas darbojas vairākās valstīs, un spēlē nozīmīgu lomu ilgtspējīgas un videi draudzīgas būvniecības veicināšanā un attīstībā.

Zaļā būvniecība jeb ilgtspējīga būvniecība ir nākotnes būvniecības veids. Tie vairs nav tikai vērtēšanas kritēriji un sertifikāti, bet gan milzīga pāreja visā būvniecības nozarē. Zaļās būvniecības standarti ir brīvprātīgi, taču to nozīme kļūst arvien svarīgāka, ņemot vērā bažas par klimata pārmaiņām, tirgus apstākļiem un vēlmi pēc labākas apbūves vides.
Zaļās būvniecības padomes visā pasaulē ir ļoti pozitīvi ietekmējušas šīs pārmaiņas uz ilgtspējīgāku apbūvēto vidi. Mēs noskaidrojām zaļās būvniecības pašreizējās tendences un to, kā zaļās ēkas padara būvniecības biznesu ilgtspējīgāku, ar Zaļās būvniecības padomes vadītājiem Somijā, Lietuvā un Polijā.
 

green building
Zaļajai būvniecībai ir arvien lielāka ietekme uz uzņēmējdarbību nekustamo īpašumu un būvniecības nozarēs. Zaļās būvniecības padomes visā pasaulē ir ļoti pozitīvi ietekmējušas šīs pārmaiņas, lai veidotu ilgtspējīgāku apbūvēto vidi.

Pašreizējās tendences: Klimata neitralitāte un dekarbonizācija

Klimata krīzes dēļ Eiropas Savienībā ir gaidāmi daudzi tiesību akti. Piemēram, organizācijām būs jāsniedz detalizētāka informācija par jautājumiem, kas saistīti ar ilgtspējību, un būvniecības nozarei īpaši būs jāveido jauni tiesību akti, kas attiecas uz oglekļa pēdas samazināšanu un energoefektivitātes uzlabošanu.
Gaidāmajiem tiesību aktiem arī lielā mērā ir jāsaista ar ES mērķi - līdz 2050. gadam būt klimatneitrālai.
“Pašlaik zaļās būvniecības tendence numur viens ir dekarbonizācija, jo tā palīdzēs sasniegt klimata neitralitāti Eiropā. Mums ir jāveic ēku dekarbonizācija, un mēs Polijā esam izstrādājuši dekarbonizācijas ceļvedi, lai palīdzētu pārveidot apbūvēto vidi līdz 2050. gadam,” saka Polijas Zaļās būvniecības padomes (PLGBC) izpilddirektore Alicja Kučera.
Vēl viena liela izmaiņa likumdošanā, kas ietekmēs būvniecības nozari, ir ES taksonomija, kas ir klasifikācijas sistēma, kas palīdz uzņēmumiem un investoriem noteikt “videi ilgtspējīgas” saimnieciskās darbības un risināt nepatiesas informācijas izplatīšanu par "videi draudzīgiem" produktiem un pakalpojumiem. Tas palīdz noteikt, kā projekti tiek finansēti un kādas ir to ilgtspējības prasības.
“Būvniecības kontekstā tas rada tendenci, ka ir nepieciešamas zināšanas par ilgtspējību. Tas ir tāpēc, ka diskusijās ar finansistiem ir nepieciešama izpratne par ilgtspējību, un šajā sakarā ir jārisina pat izaicinoši jautājumi. Tas attiecas ne tikai uz finansētājiem, bet arī uz lietotājiem un īrniekiem. Interese par šīm tēmām turpina pieaugt, tāpēc ir svarīgi sniegt atbildes arī šajā virzienā,” saka Somijas Zaļās būvniecības padomes (FIGBC) izpilddirektors Antti Rūska.

No otras puses, bailes no nepatiesas informācijas izplatīšanas par "videi draudzīgiem" produktiem un pakalpojumiem var ietekmēt to, kā uzņēmumi runā, plāno un rīkojas publiski.
“Terminu “ilgtspējība” var viegli izmantot ļaunprātīgi, piemēram, izmantojot to tikai mārketinga nolūkos. Lietuvā būvniecības nozarē turpinās diskusijas par ES taksonomiju un citiem regulējumiem. Es teiktu, ka Lietuvā mēs joprojām domājam galvenokārt no arhitektūras perspektīvas: piemēram, jaunbūvēm joprojām ir daudz lielu stiklotu fasāžu, neskatoties uz to, ka tās labi neuztur siltumu un līdz ar to nav īsti energoefektīvas. Mums ir jāveicina diskusijas un soļi zaļo ēku būvniecības plānošanas un projektēšanas fāzēs,” komentē Lietuvas Zaļās ēkas padomes (LTGBC) izpilddirektora pienākumu izpildītājs Gintars Stauskis, Viļņas Tehniskās universitātes arhitektūras profesors.

Zaļā būvniecība ir svarīga Tikkurila uzņēmējdarbības sastāvdaļa. Tikkurila sortimentā jau ir vairāk nekā 300 produktu, kas ir ieguvuši nacionālo vai starptautisko ekomarķējumu, alerģijas un astmas marķējumu vai M1 emisijas klasifikāciju būvmateriāliem, kas norāda uz zemu emisiju līmeni. Arhitektūras pārklājumu portfelī 69 produkti ir sertificēti ar Vides produktu deklarācijām (EPD). Lielākā daļa, 85 procenti no Tikkurila pārdošanas apjoma ir ilgtspējīgi produkti. Sertificētie produkti atbilst pašreizējiem vides standartiem visā to dzīves ciklā, sākot no izejvielu ieguves līdz ražošanai un beidzot ar izmantošanu, tie nodrošina minimālu ietekmi uz vidi.
 

Pastāvīgi augoša tendence: cirkularitāte

Aprites ekonomika būvniecības nozarē ir bijusi uzmanības centrā jau ilgu laiku. Un kāda iemesla dēļ: apbūvētā vide ir atbildīga par pusi no pasaules resursu izmantošanas, un pat tad, ja mēs rīt pilnībā visu dekarbonizēsim, mēs likvidēsim tikai 55% no siltumnīcefekta gāzu emisijām (Pasaules Zaļās celtniecības padome). Pārējās emisijas rodas no ražošanas, resursiem un materiāliem, tāpēc ir loģiski koncentrēties uz būvniecībā izmantoto materiālu cirkularitāti.
“Cirkularitāte būvniecībā ir pastāvīgi augoša tendence, lai gan Polijā tā joprojām ir sākuma stadijā. Pieaug interese par apbūvētās vides cirkularitāti, jo arhitekti vairāk meklē norādījumus, kā veidot cirkulāras ēkas, lai nākotnē tās varētu vieglāk nojaukt,” stāsta Alicja Kučera.
Somijā FIGBC jau ilgu laiku ir uzsvērusi aprites ekonomikas nozīmi, piemēram, sagatavojot ziņojumus un rokasgrāmatas par cirkularitāti būvniecības un nekustamā īpašuma jomā.
“Mūsdienās arī bioloģiskās daudzveidības apsvērumi ir guvuši ievērojamu popularitāti. Līdz ar to tagad tiek sagaidīts, ka uzņēmumi sniegs ātru reakciju, perspektīvas un konkrētas darbības. Kopumā arī strauji mainīgais klimats pieprasa ātru rīcību no uzņēmumiem,” norāda Antti Rūska.

Tikkurila apzinās, cik svarīgi ir virzīties uz aprites ekonomiku. Mēs strādājam pie tā, lai samazinātu atkritumu daudzumu un ar tiem saistīto ietekmi no mūsu produktiem un procesiem, tai skaitā ar mūsu produktu dizainu. Mēs izmantojam izejvielas pēc iespējas efektīvāk, līdz minimumam samazinām darbības rezultātā radušos atkritumus un veicinām atkārtotu izmantošanu un pārstrādi visā ražošanas ķēdē.
Ilgtspējība ir Tikkurila lietotājam un videi draudzīgo risinājumu neatņemama sastāvdaļa. Uzņēmuma stratēģiskais mērķis ir ilgtspējība visā būvniecības procesā un dzīves ciklā, sniedzot norādījumus par ilgtspējīgu un ilgi kalpojošu izvēli, lai aizsargātu un padarītu skaistākas telpas, kurās mēs dzīvojam un strādājam, saskaņā ar zaļo ēku novērtēšanas metožu prasībām, tostarp BREEAM un LEED.
 

Sadarbība ar jomas pārstāvjiem

Tikkurila priecājas būt daļa no pārmaiņām. Dalībai Zaļās būvniecības padomēs dažādās valstīs ir daudz priekšrocību: mēs varam būt daļa no augoša tīkla un jaunākās inovatīvās būvniecības prakses, tādējādi piedāvājot vislabākos ilgtspējīgos risinājumus saviem klientiem.

Zaļo ēku padomju uzdevums ir paātrināt ilgtspējību apbūvētajā vidē dažādās valstīs un visā pasaulē kopumā. Lietuvā, prof. Gintars Stauskis, LTGBC mudina būvniecības nozares uzņēmumus pieņemt ilgtspējīgu praksi, tostarp ilgtspējīgu materiālu izvēli, atkritumu un piesārņojuma emisiju samazināšanu, ilgtspējīgu vietu plānošanu, ilgtspējīgas mobilitātes ieviešanu pilsētās un atbildīgu enerģijas, tostarp atjaunojamo energoresursu AER izmantošanu. 
“Mēs sniedzam informāciju un izglītojam tos, kam tas nepieciešams. Mums ir arī lobēšanas loma ar valsts iestādēm, lai uzlabotu ar zaļo būvniecību saistītos noteikumus un pārstāvētu mūsu biedru intereses,” komentē prof. Gintars Stauskis.
Polijā PLGBC veicina izpratni par šo nozari; tas palīdz nodrošināt, ka dalībnieki ir informēti par galvenajiem jautājumiem, kad runa ir par ilgtspējīgas būvniecības praksi. PLGBC daudzos līmeņos ietekmē būvniecības biznesu Polijā.
“Polijas Zaļo ēku padome uztur datubāzi ar ēkām, kuras ir saņēmušas sertifikātus ilgtspējības standartos, piemēram, BREEAM, LEED un WELL. Mēs arī sadarbojamies ar nozares asociācijām, piemēram, Polijas Arhitektu asociāciju, lai nodrošinātu apmācības un zināšanas par tādām tēmām kā cirkularitāte būvniecībā,” skaidro Alicja Kučera.
Somijā FIGBC sauklis nosaka tās lomu: rādīt virzienu un palīdzēt. Ar FIGBC palīdzību būvniecības uzņēmumi Somijā var kopīgi veicināt ilgtspējīgas pārmaiņas nozarē.
“Mūsu mērķis ir apvienot dažādas organizācijas, lai sadarbotos ilgtspējības jautājumos, kas skar katru nozares uzņēmumu. Tradicionāli ķēde ir diezgan sadrumstalota, un ceļš, piemēram, no ēkas īpašnieka līdz apdares materiālu ražotājam var būt diezgan garš. Mūsu mērķis ir samazināt attālumu starp dažādām organizācijām un apvienot tās pie viena galda. Turklāt mēs vēlamies dalīties ar labajiem piemēriem, ko dara mūsu dalībnieki un uzņēmumi. Demonstrējot to, kas šodien ir iespējams, citi šo labo praksi var pārņemt ātrāk,” atzīmē Antti Rūska.
Arī Alicja Kučera un prof. Gintars Stauskis izceļ komunikācijas un sadarbības nozīmi starp uzņēmumiem, kas darbojas būvniecības nozarē. Neviens nevar veikt izmaiņas viens pats, tāpēc ir svarīgi strādāt kopā, lai radītu ilgtspējīgāku apbūvēto vidi.

Sazinieties ar mums, lai atrastu savam projektam piemērotāko risinājumu
Sazinieties ar mums
ir pievienots izlasei.
ir noņemts no izlases.
lv