Ilgāks pārkrāsošanas starplaiks samazina koka ēkas oglekļa pēdas nospiedumu

Būvniecībā, kurā izmanto kokmateriālus, tāpat kā gandrīz visos citos būvniecības veidos, būtiska ir apdares izvēle. Piemērotākais krāsas veids var palīdzēt ilgāk saglabāt koka virsmu, kā arī samazināt remontkrāsošanas nepieciešamību.

Ilgtspējīgā būvniecībā mērķis ir maksimāli palielināt ēkas mūža ilgumu un ilgtspēju. Lai to panāktu, ir jāpievērš uzmanība gan materiālu izvēlei, gan būvniecības kvalitātei.

Materiāli, kuri rada minimālu vides noslodzi, samazina gan ēkas oglekļa pēdas nospiedumu, gan neatjaunojamo dabas resursu izmantojumu. Un kvalitatīva būvniecība nodrošina, ka iedzīvotāji ilgstoši var izbaudīt dzīvošanu attiecīgajā ēkā.

Tā kā būvdarbi un ēku nojaukšana veido 40-50% no visiem atkritumiem, katrs ēkas mūža ilgumam pievienotais gads ir būtisks videi.

 

Pareizi apstrādātas koka virsmas palielina ēkas mūža ilgumu un samazina oglekļa pēdas nospiedumu

Ilgtspēja ir viens no iemesliem, kādēļ kokmateriālu izmantošana būvniecībā kļūst arvien populārāka. Izmantojot koka izstrādājumus, kaitējums videi un enerģijas patēriņš ir ievērojami mazāks, nekā izmantojot betonu, tēraudu un ķieģeļus.

Pamatojoties uz šo pašu loģiku, arī koksnes pārklājuma produktu izvēlē ir jāņem vērā to radītā ietekme uz vidi. Lielos vilcienos tas nozīmē izvēlēties ūdens bāzes krāsas nevis šķīdinātāja bāzes alternatīvas.

Bet bieži vien netiek apsvērts remontkrāsošanas starplaika jautājums. Tā kā katra atkārtotā krāsošana neizbēgami rada krāsu atkritumus, ēkas kopējās ietekmes uz vidi izvērtējumā ir jāņem vērā virskārtas atkārtotai krāsošanai noteikto reižu skaits visā ēkas dzīves ciklā.

Ar vispiemērotāko krāsu jūs varat samazināt 50 gadu laikposmā nepieciešamo atkārtotas krāsošanas reižu skaitu no trīspadsmit līdz tikai trīs reizēm.

Kalajoki

Kā nodrošināt, ka koka virsma saglabājas labā stāvoklī pēc iespējas ilgāk?

Saules starojums kaitē koksnes virsējam slānim, to strauji padarot pelēku un raupju. Mitruma ietekmē koksne uzbriest, un žūstot tā atkal sarūk. Mitruma līmeņu atšķirību rezultātā rodas sprieguma iedarbība, kas laika gaitā izraisa koksnes plaisāšanu. Mitrums arī rada labvēlīgu vidi koksnes zilējuma sēnīšu, pelējuma un trūdēšanas attīstībai.

Konstrukciju uzbūve, vide, novietojuma virziens, laika apstākļi un citi faktori ietekmē to, cik labi koksne saglabājas sausa. Pietiekami platas dzegas, atbilstoši augsti pamati, kā arī labi funkcionējoša gaisa šķirkārta aiz apšuvuma ir svarīgi faktori koksnes aizsardzībā pret mitruma iedarbību.

Tāpat kvalitatīvs pārklājums aizsargā koksni no mitruma un samazina saules starojuma un sēnīšu radīto ietekmi.

Pieci veidi, kā samazināt kokmateriālu ēku būvniecības ietekmi uz vidi

Koksnes pārklājuma ilgtspējas ziņā ir pieci veidi, kā samazināt ietekmi uz vidi:

  • Izvēlēties pārklājumus, kuriem ir ilgs pārkrāsošanas starplaiks.
  • Izvēlēties sertificētu krāsu veikalu, kas nodrošinās krāsu atkritumu pareizu apglabāšanu.
  • Izmantot Mežu uzraudzības padomes (FSC) un Mežu sertificēšanas shēmu novērtēšanas programmas (PEFC) sertificētus kokmateriālus.
  • Pārliecināties, ka objekta norādījumi ir atjaunināti.
  • Nodrošināt, ka kokmateriālu pārpalikumi tiek pārstrādāti vai izmantoti enerģijas ražošanā, piemēram, siltumapgādes iekārtās, kuras ir aprīkotas ar atbilstošām deggāzes attīrīšanas sistēmām.

Vēlaties saņemt plašāku informāciju par koksnes pārklājuma produktiem? Sazinieties ar mums, un mēs labprāt palīdzēsim!

Ja par koka konstrukciju pienācīgi rūpējas, tā kalpos ilgu laiku.

Vēlaties saņemt plašāku informāciju par kokmateriālu būvniecību un citiem interesantiem tematiem? Piesakies mūsu jaunumu saņemšanai un esi informēts par mūsu jaunumiem pirmais.

Pieraksties jaunumu saņemšanai
ir pievienots izlasei.
ir noņemts no izlases.
lv