Kas notiek ar iekštelpu gaisu, kad es atveru krāsas iepakojumu?
Uzziniet, kā krāsas izvēle var ietekmēt iekštelpu gaisa kvalitāti.
Cilvēki arvien vairāk apzinās faktorus, kas ietekmē labklājību, un iekštelpu gaisa kvalitāte ir ārkārtīgi svarīga mūsu veselībai. Profesionāli krāsotāji ir lieliskā pozīcijā, lai mainītu savu izvēli, pamatojoties uz to, cik labi viņi pārzina izmantotos produktus. Tātad, kas notiek ar iekštelpu gaisa kvalitāti, atverot krāsas iepakojumu? Esam apkopojuši pamatlietas, kas jāapsver.
Jo lielāka ir krāsojamā virsma, jo vairāk emisiju
Krāsas bundžas atvēršana kā tāda faktiski neietekmē gaisa kvalitāti telpā. Emisijas rodas, uzklājot krāsu uz virsmas. Efekts ir atkarīgs no virsmas izmēra – vai krāsojat vienu durvju rokturi vai visu sienu.
Krāsa pamatā sastāv no divām daļām: sastāvdaļām, kas veido galīgo pārklājumu, un sastāvdaļām, kas iztvaiko, krāsai izžūstot. Izmantojot standartizētas ūdens bāzes zemas emisijas iekštelpu krāsas, labākajā gadījumā vienīgais šķīdinātājs, kas iztvaiko, ir ūdens. Turklāt iekštelpu krāsas satur nelielu daudzumu pārklājuma palīgvielu.
Galvenais ir izpētīt drošības datu lapu
Ilgtspējīgas, zaļas ēkas kļūst par jauno normu, un produkti, kas nodrošina labu iekštelpu klimatu, kļūst arvien svarīgāki. Neatkarīgi no izmantotā produkta – īpaši, ja lietojat produktus, kas satur citus šķīdinātājus, nevis ūdeni, piemēram, vaitspirtu, amonjaku vai formaldehīdu – drošības datu lapas izpēte ir ļoti svarīga. Datu lapā jūs atradīsiet visu nepieciešamo informāciju par savu drošību, nepieciešamo žūšanas laiku un ventilāciju. Eiropas Savienība ir izstrādājuši garu sarakstu ar GOS (gaistošo organisko savienojumu) prasībām, kuras apstiprinātajiem produktiem ir jāsasniedz. Eiropas Komisija strādā pie ES-LCI (Zemākās Interešu Koncentrācijas) vērtību standarta — koncepcijas, kas izstrādāta Eiropas sadarbības ietvaros par iekštelpu gaisa kvalitāti un tās ietekmi uz cilvēku. Krāsu produkti ir apstiprināti laboratorijas testos, kas mēra, piemēram, organiskos savienojumus, un tiek noteikti standarti un auditi arī izejvielu un biocīdu piegādātājiem.
Smaržas uztvere ir subjektīva
Smarža ir viens no iekštelpu gaisa kvalitātes novērtēšanas kritērijiem. Mitra krāsa smaržo, jo tās šķīdinātāji no krāsotās virsmas iztvaiko gaisā. Ūdens bāzes iekštelpu krāsas ir ar vāju aromātu, bet ne pilnīgi bez smaržas.
Šķīdinātāju saturoša krāsa var radīt spēcīgāku aromātu, taču dažādi testi ir parādījuši, ka šī uztvere ir ļoti subjektīva un neatspoguļo krāsas toksisko ietekmi. Krāsu produktu izstrādē aromātu emisijas novērtē ekspertu grupa, kuru viedokļi testēšanas laikā var ievērojami atšķirties. Labākais veids, kā izvairīties no nepatīkama aromāta, ir ievērot norādījumus, kas sniegti izmantojamā produkta drošības datu lapā.
Ilgtspējīgas krāsas ar zemu emisiju līmeni ir būtiskas labākam iekštelpu gaisam
Prasības būvizstrādājumiem gadu gaitā ir pieaugušas. Papildus produkta saturam tiek rūpīgi pārbaudīta ražošanas ietekme uz vidi.
Atbildīgajam krāsu ražotājam ir jāizmanto rūpīgi atlasītas izejvielas un uzticami piegādātāji, lai nodrošinātu, ka interjera izstrādājumi atbilst mūsdienu augstajām kvalitātes un ilgtspējības prasībām. Dažādas nacionālās klasifikācijas nodrošina galvenās vērtības, dizaina vadlīnijas un produktu prasības veselīgai iekštelpu videi. Tomēr ražotājam vēl jāuzrauga klasifikācijas kritēriji un tiesību aktu attīstība un atjauninājumi, un jāsadarbojas tikai ar atbildīgiem partneriem, kuri nopietni uztver kvalitātes un vides standartus. Atbilstoši klasificēti būvmateriāli atmosfērā izdala ļoti zemu savienojumu līmeni. Kvalitātes kritēriji nemitīgi kļūst stingrāki, tiek izvirzītas jaunas prasības arī iepakojuma materiāliem.