Tā kā vides prasības visā pasaulē kļūst aizvien stingrākas un patērētāji sagaida risinājumus, kas ir ekoloģiski un veselībai labvēlīgi, ilgtspējīgas ēkas pamazām kļūst par normu.
Gadu no gada vides sertifikātu un klasifikāciju izmantošana būvniecības nozarē pieaug. Piemēram, Polijā to ēku skaits, kurām ir videi draudzīgu ēku sertifikāti, katru gadu pieaug vidēji par 30 procentiem, un 2020. gadā platība, uz kuras atrodas sertificētas ēkas, kopā veidoja vairāk nekā 17 000 000 m2. Arī Somijā vides sertifikātu izmantošana pēdējo piecu gadu laikā ir divkāršojusies, savukārt Zviedrijā attiecīgais skaitlis ir pieaudzis pieckārt.
No simtiem ilgtspējīgu klasifikāciju apbūvētai videi pasaulē populārākās videi draudzīgo ēku vērtēšanas sistēmas šobrīd ir LEED (Enerģijas un vides dizaina līderis — Leadership in Energy and Environmental Design) un BREEAM (ilgtspējīgas būvniecības novērtēšanas metode — Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Visā pasaulē izmanto un popularitāti piedzīvo WELL — vadošais rīks veselības un labsajūtas veicināšanai ēkās.
Pastāv arī plašs vietējo videi draudzīgo ēku sertifikātu un klasifikāciju tirgus, piemēram, Nordic Swan, Miljöbyggnad un RTS Environmental Classification, ko izmanto Ziemeļvalstīs. Visu videi draudzīgo ēku vērtēšanas sistēmu pamatā ir punkti.
Kā izvēlēties pareizos produktus?
Nav vienkāršas atbildes uz to, kurus pārklājumus var izmantot videi draudzīgo ēku objektos, jo ir dažādi vides sertifikāti un emisiju klasifikācijas. Pat visbiežāk izmantotajām klasifikācijām, tādām kā LEED un BREEAM, ir dažādas shēmas un kritēriji izmantoto produktu novērtēšanai.
Videi draudzīgai ēkai piemērotas krāsas vai pārklājuma izvēle vienmēr ir atkarīga no būvobjekta un izmantotā vides sertifikāta, proti, vai tā ir jauna vai esoša ēka, kāda standarta versija tiek izmantota utt.
Tomēr ir dažas vispārīgas pamatnostādnes, kas palīdz iegūt sertifikācijas punktus videi draudzīgu ēku projektos.
1. Izvēlieties pārklājumus ar zemu GOS saturu
Viens no videi draudzīgo ēku mērķiem ir GOS emisiju samazināšana, ko ņem vērā arī normatīvajos aktos. Zems GOS saturs ir svarīgākais kritērijs iekštelpu gaisa kvalitātei un ēkas lietotāju labsajūtai.
- LEED: izvēlieties produktus ar minimālu GOS saturu un emisiju līmeni. LEED ir minimālās prasības krāsu un pārklājumu emisiju līmenim un GOS saturam (g/l). Projektiem, kurus realizē ārpus ASV, M1 sertifikāts apliecina atbilstību vispārējām prasībām attiecībā uz emisijām.
- BREEAM International: izvēlieties produktus, kuri atbilst Iekštelpu gaisa kvalitātes prasībām, un M1 sertificētas krāsas un pārklājumus vispārīga līmeņa kritērijiem.
- RTS: izvēlieties produktus ar M1 emisiju klasifikāciju.
- WELL: izvēlieties produktus, kas atbilst piemērotajiem valsts GOS satura normatīvajiem aktiem. WELL projektos ir veiktspējas tests objektā, lai apstiprinātu GOS emisiju līmeni pēc visu materiālu uzstādīšanas.
2. Izvēlieties āra darbu krāsas ar siltumu atstarojošām īpašībām
Energoefektivitāte un risinājumi, kas paredzēti oglekļa dioksīda emisiju samazināšanai, ir vērā ņemamākie aspekti videi draudzīgās ēkās. Daži pārklājumi nodrošina uzlabotas siltumu atstarojošas īpašības, kas būtiski samazina ēku iekštelpu un virsmu temperatūras.
Inteliģentā jumtu pārklājuma sistēma, kā, piemēram, Tikkurila ClimateCooler atstaro saules radiāciju. Tas attiecīgi samazina ēkas enerģijas galapatēriņu, kas nepieciešams dzesēšanas vajadzībām, piemēram, gaisa kondicionēšanai. Vēsie jumti ir ātrs un rentabls veids, kā samazināt ar ēku saistītās oglekļa emisijas — jo siltāks klimats, jo lielāks efekts.
3. Izvēlieties izturīgus produktus, kuriem nepieciešama minimāla apkope
Katra pārkrāsošana atstāj negatīvu iedarbību uz vidi, tāpēc ilgs remontkrāsošanas starplaiks rada pievienoto vērtību produktam.
Papildus kaitīgo vielu samazināšanai, kvalitatīva iekštelpu gaisa nodrošināšanai un energoefektivitātes sekmēšanai, pārklājumiem ir liela nozīme arī resursu efektivitātē, nodrošinot būvniecības nozares produktus, kas ir izturīgi un pagarina virsmu kalpošanas laiku.
Esam šeit, lai jums palīdzētu
Lai saņemtu labāko padomu, izvēloties krāsas un pārklājumus, vērsieties pie būvobjekta vides sertifikācijas konsultanta. Ja specifiskie kritēriji ir zināmi, Tikkurila speciālisti priecāsies jums palīdzēt.