Zaļo ēku sertifikāti ir būvniecības nozares virzītājspēks mūsdienās
Krāsas un pārklājumi piedāvā iespējas iegūt punktus zaļās būvniecības kritērijos
Zaļo ēku sertifikāti ir ļoti plaši izplatīti mūsdienu nekustamo īpašumu projektos. Vienlaikus attīstās arī krāsu un pārklājumu nozīme mūsdienu ilgtspējīgā būvniecībā.
Pašlaik nekustamo īpašumu tirgus dalībnieki tiek mudināti meklēt vairāk videi draudzīgas prakses visā būvniecības procesā, un zaļo ēku sertifikāti ir kļuvuši par jauno normu. Nekustamā īpašuma nozarei attīstoties jaunos virzienos, palielinās arī ambīcijas uzlabot valdības būvnormatīvus un noteikumus.
Tomēr paši zaļie sertifikāti nav monolīti. Ir desmitiem dažādu sertifikātu, kas atšķiras pēc pieejas un diapazona. Šie sertifikāti ir piemērojami ēkas plānošanas un projektēšanas, būvniecības, ekspluatācijas, uzturēšanas, renovācijas un iespējamās nojaukšanas fāzēs.
Zaļā prakse līdz pat kodolam
Ilgtspējīgu ēku sertifikāti var atšķirties atkarībā no ēku veida, kam tie tiek piešķirti. Dažādiem ēku veidiem, tostarp mājām, komerciālām ēkām un pat veseliem rajoniem, tiek izmantoti dažādi rīki.
Zaļās būvniecības padome, kas ir Pasaules zaļo ēku padomes (WorldGBC) globālā tīkla dalībnieks, izstrādā un administrē daudzus pasaules ēku būvniecības sertifikātus.
Divi, iespējams, pazīstamākie zaļās ēkas sertifikāti ir LEED un BREEAM. Citi izplatīti sertifikāti ir RTS, WELL, EDGE, Greenship, Green Key, GreenBuilding, Green Star, LOTUS un Zero Waste. Somijā ēku projektos plaši izmanto M1 klasifikāciju. To ir izstrādājusi Somijas Iekštelpu gaisa kvalitātes un klimata biedrība (Finnish Society of Indoor Air Quality), nosakot robežvērtības GOS, formaldehīda un amonjaka emisijai. Vairums Tikkurila iekštelpu krāsu ir ekosertificētas un tām ir M1 klasifikācija, kas garantē zemu izmešu un nepatīkamo aromātu līmeni. M1 klasificētās krāsas ir lieliska izvēle izmantošanai, piemēram, LEED un BREEAM sertificētās ēkās. Lasiet vairāk par M1 klasifikāciju mūsu rakstā.
Zaļās būvniecības standarti veicina atjaunojamo un otrreiz pārstrādāto materiālu izmantošanu, jo tiem ir mazāka ietekme uz vidi. Vides produktu deklarācijas (EPD) ir būtiskas, lai novērtētu produkta ietekmi uz vidi. Tas nozīmē, ka tiek veikta padziļināta dzīves cikla analīze, lai izprastu visu ēkas ekoloģisko ietekmi. Lasiet vairāk par EPD mūsu rakstā.
Uzsvars uz punktiem
Tā kā paši zaļās ēkas sertifikāti attiecas tikai uz nekustamo īpašumu, nevis uz atsevišķiem izstrādājumiem, tad nav krāsu vai pārklājumu, kas būtu, piemēram, LEED vai BREEAM sertificēti.
Tomēr, lai gan krāsas nevar atsevišķi sertificēt šādā veidā, visām ēkas būvprojekta izstrādē iesaistītajām pusēm jāņem vērā, ka krāsas joprojām var dot punktus būvprojekta vispārējā sertifikācijā.
Pašreizējā situācijā visas galvenās zaļo ēku vērtēšanas sistēmas ir balstītas uz punktiem. Krāsas un pārklājumi, kas piedāvā piem., izturību, augstas kvalitātes iekštelpu gaisu un siltumu atstarojošās īpašības, patiešām var dot daudz punktu. Gan LEED, gan BREEAM sertifikātos liels uzsvars tiek likts uz krāsām un pārklājumiem.
Izvēlieties izdevīgu stratēģiju
Ņemot vērā, ka celtniecības krāsas veido līdz pat 2% no kopējām ēkas projekta izmaksām, ilgtspējīgu krāsu izvēle ir viens no rentablākajiem veidiem, kā nopelnīt sertifikācijai nepieciešamos punktus.
Sertifikācijas standarti ir sadalīti dažādās vērtēšanas kategorijās, un katra kategorija atbilst noteiktam ilgtspējības un vides veiktspējas aspektam. Punkti tiek iegūti, pamatojoties uz dažādiem faktoriem, piemēram, ietekmi uz vidi, iekštelpu gaisa kvalitāti un EPD atzītu produktu izmantošanu. Mērķis ir iegūt noteiktu punktu skaitu vai procentuālo punktu skaitu, lai sasniegtu konkrētu sertifikācijas līmeni. Zaļajai celtniecībai piemērotu krāsu vai pārklājumu izvēle vienmēr ir atkarīga no projekta un paredzētā vides sertifikāta. Izvēloties virsmas apstrādes līdzekļus zaļai ēkai, GOS saturam un emisijām krāsu produktos jābūt pēc iespējas zemākam. Ņemiet par piemēru BREEAM: saskaņā ar BREEAM vērtējumu maksimālais punktu skaits, ko krāsas var iegūt par projektu, ir 4: līdz 2 no gaisa kvalitātes un līdz 2 no dzīves cikla ietekmes.
Vēl viens piemērs nāk no LEED, kur krāsa var iegūt punktus šādās jomās: Iekštelpu vides kvalitāte; Ilgtspējīgi būvlaukumi, materiāli un resursi; un reģionālā prioritāte. Tikai par iekštelpu vides kvalitāti jūs varat iegūt 3 punktus par zemu emisiju materiāliem, kas paredzēti, lai samazinātu ķīmisko piesārņotāju koncentrāciju, kas var kaitēt gaisa kvalitātei, cilvēku veselībai, produktivitātei un videi.
Kamēr arhitekti un dizaineri izstrādā savus zaļās ēkas plānus, ir vērts apzināties, ka krāsas un pārklājumi ir vienkāršs un rentabls veids, kā sasniegt ilgtspējību.